Op bezoek bij boer Gerard in Lerida
5.08.2025
Altijd weer een feest om elkaar te zien: de warme ontvangst, het super lekkere eten, de goede gesprekken en een rondleiding door de indrukwekkende molen van familie Veá.
We zijn er weer! Terug van twee weken Catalonië. Dobberen in verborgen baaitjes, raften en hiken in de bergen. Natuurlijk niet zonder stop aan het Arbequina-imperium van Gerard en zijn familie. Geen schattige houten molen, maar een vernuftig staaltje techniek. “Kijk, van de 30.000 liter is er nog een paar duizend over. Perfecte timing, want eind september start de nieuwe oogst. Hét moment voor verse, kruidige en levendige olijfolie.”
“Kijk, van de 30.000 liter is er nog een paar duizend over. Perfecte timing, want eind september start de nieuwe oogst.”
We werken inmiddels ruim tien jaar samen en telkens valt zijn drang op om te vernieuwen. “Nieuwe technieken helpen ons de olijfolie nog kouder te persen. Zonder de essentie uit het oog te verliezen. Het gaat niet om méér of groter, maar om béter. En dat begint bij de olijf en een hechte samenwerking met boeren in de buurt. Hoe geavanceerd de techniek ook is, zonder goede olijven, geen goede olie.”
Met sommige families werken de Veá’s al meer dan honderd jaar samen, allemaal met hetzelfde doel: het maken van de aller-allerbeste Arbequina olijfolie en de grond gezond doorgeven aan de volgende generatie.
Terwijl Gerard zich klaarmaakt voor de nieuwe oogst, zijn wij weer met frisse plannen en nieuwe energie naar huis gegaan. Natuurlijk hebben we meteen weer een grote vracht olijven, olijfolie en sherry azijn naar Amsterdam laten komen. Kom proeven of je fles bijvullen.